EKG Holter jest to monitorowanie pracy serca przez 24 godziny lub dłużej.
EKG Holter – wskazania:
Badanie powinni wykonać pacjenci, którzy mają wrodzone wady serca, zaburzenia jego rytmu (kołatania serca), doświadczyli omdleń i utraty przytomności, chorobę wieńcową bądź przebyli zawał lub mają wszczepiony stymulator serca.
EKG Holter – jak się przygotować?
Samo badanie nie wymaga specjalnego przygotowania. Przed badaniem należy wykąpać się, a następnie nie używać żadnych balsamów i kremów do ciała. Dodatkowo, mężczyźni powinni pozbyć się owłosienia na klatce piersiowej. Podczas samego badania nie można się myć, gdyż urządzenie nie jest przygotowane do takich czynności. Przystępując do badania na klatkę piersiową naklejane są elektrody, do których podłączone są przewody rejestrujące pracę serca. Urządzenie rejestrujące to niewielkie pudełeczko, które nosi się przy sobie. Badanie wykonywane jest według zaleceń najczęściej przez 24 godziny. Podczas badania należy wykonywać standardowe, codzienne czynności. Dodatkowo, należy prowadzić notatki, w których zapisuje się stany wyjątkowe – bóle, zdenerwowanie, wysiłek fizyczny, zażywanie leków itp. Po czasie zdejmuje się elektrody i przegrywa dane z urządzenia. Tym samym lekarz specjalista analizuje przeprowadzone badanie i wdraża odpowiednie leczenie.
Co zyskasz wykonując badanie EKG Holter?
Badanie EKG Holter jest niezwykle przydatne w diagnostyce chorób serca. Dzięki temu, że pozwala ocenić pracę serca zarówno w spoczynku, jak i w fazie wysiłku fizycznego bezbłędnie wykrywa bezbólowe niedokrwienie mięśnia sercowego. To badanie pozwala określić stany chorobowe, które czasem ciężko powiązać właśnie z chorobami serca – duszności, omdlenia, zawroty głowy.
EKG Holter jest badaniem bezpiecznym dla kobiet w ciąży.